Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października jest obchodzony jako Dzień Zdrowia Psychicznego. Data ta ma nas uwrażliwić na konieczność zainteresowania się i dbania nie tylko o swoje zdrowie fizyczne (co oczywiście jest również bardzo ważne), ale także zainteresowania się swoim zdrowiem psychicznym. Jak bardzo ważny jest to problem, dowiadujemy się wtedy, kiedy na skutek zaniedbania siebie w tym zakresie doświadczamy różnych nieprzyjemnych doznań i dysfunkcji psychicznych z depresją na czele. Jak bardzo mało na ten temat wiemy, widzimy wtedy, kiedy zapytamy znajomych lub też przechodniów na ulicy czym jest zdrowie psychiczne i jak o nie dbać. Kiedy jesteśmy pytani o to, jak dbać o zdrowie np.: zębów odpowiedź wydaje się oczywista i potrafi ją udzielić nawet przedszkolak – chodzić regularnie do dentysty, szczotkować zęby co najmniej 2 razy dziennie, korzystać z nitki dentystycznej i płynu do płukania ust itp. Jak jednak dbać o zdrowie psychiczne i czym właściwie jest zdrowie psychiczne, nie każdy wie?

Można powiedzieć, że zdrowie psychiczne to nie tyle niedoświadczanie problemów, ale przede wszystkim umiejętność poszukania możliwości poradzenia sobie z problemami w sobie, jak i też umiejętność skorzystania ze wsparcia innych ludzi – w końcu nie żyjemy na tej planecie sami. Można powiedzieć, że zdrowie psychiczne to swoistego rodzaju dobrostan, równowaga, a co za tym idzie umiejętność znalezienia spokoju w sobie samym.

Pozostaje zatem pytanie, jak dbać o zdrowie psychiczne. Odpowiedz jest bardziej skomplikowana, niż pójście do dentysty. Prawda jest taka, że każdy musi znaleźć sam swoją drogę do dobrego zdrowia psychicznego, ale ogólne wytyczne mogłyby wyglądać tak:

  • potrafić aktywnie wypoczywać (nie poprzez oglądanie telewizji)

  • mieć grono mniej lub bardziej liczne oddanych przyjaciół

  • dbać o jak najlepszy klimat w swoim związku

  • uważać na używki

  • mieć zainteresowanie, hobby

  • w zdrowym ciele zdrowy duch a więc sport

  • zdrowa dieta bogata również w sen

  • a wreszcie ćwiczyć uśmiech na co dzień, czego państwu i sobie życzę


Dużo tego? Wcale nie bo jak się dobrze temu przyjrzymy, to wszystko jest naprawdę fajne, a zatem celebrujmy 10 października Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego.