Szkolenie z zakresu kynofobii.

Za nami szkolenie z zakresu kynofobii, czyli lęku przed psami. Szkolenie zostało zorganizowane przez Dogoterapie w Łodzi i szczegółowy program szkolenia można znaleźć na stronie www.dogoterapiawlodzi.pl. Niemniej jednak, chociaż w kilku słowach, chcemy opowiedzieć o czym było to szkolenie. Jakie były główne założenia nasze, czyli części zespołu, która szkoliła z zakresu psychologii i psychoterapii.


To co było dla nas bardzo istotne do przekazania to założenie, że praca z lękiem, (zwłaszcza praca z dzieckiem), powinna się odbywać formie spotkań rodzinnych. Nie ma tutaj znaczenia, czy z lękiem przed psami, czy ogólnie z jakimkolwiek napięciem lękowym.  Takie podejście jest bliskie nurtowi psychoterapeutycznemu w jakim pracujemy, czyli w podejściu ericksonowskim. Jest to trochę odmienne podejście od tego, co mówi szkoła psychoterapeutyczna poznawczo – behawioralna. W tym nurcie przede wszystkim pracuje się z osobą, która doznaje lęku. Niemniej jednak to, co pozwala nam na zachęcanie do pracy z całą rodziną, jest dość duża skuteczność. Skuteczność, jaką udało się wypracować pracując właśnie w ten sposób z dogoterapeutami Dogoterapii w Łodzi.


Rodzina jest bardzo często ogromnym zasobem, który pozwala osobie doświadczającej napięcia lękowego znaleźć sposoby radzenia sobie z tym napięciem. Z drugiej zaś strony, nie sposób jest nie czuć lęku i napięcia kiedy, ktoś z ważnych dla nas domowników, sam takie napięcie odczuwa. Dlatego też praca w konwencji rodzinnej, wydaje się w tej sytuacji oczywistym, bezpiecznym i bardzo dobrym rozwiązaniem, dla tej grupy problemów.


Na koniec pragniemy bardzo serdecznie podziękować uczestnikom szkolenia, a także dogoterapeutom którzy z nami prowadzili to szkolenie. Pani Małgorzacie Waczyńskiej i Pani Małgorzacie Krzemińskiej. Mamy nadzieję, że część przygotowana przez nas, spodobała się państwu i była dla was pomocna. Nie jest to nadzieja bezzasadna. Dowiedzieliśmy się, że na kolejne szkolenie z tego zakresu, (planowane już jesienią tego roku), są zapisane kolejne osoby. Zapraszamy serdecznie Szymon Kocik i Agnieszka Ruszkiewicz – Kocik.